poduszki dla dzieci

Pościel niemowlęca powinna spełniać szereg standardów. Nie tylko rodzaj tkaniny ma znaczenie. Równie ważny jest rozmiar, oraz wielofunkcyjność kołdry i rodzaj zapięcia. Jeśli właśnie kompletujesz wyprawkę dla noworodka, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i skorzystaj z praktycznych porad!

Pościel do łóżeczka dla dzieci – z zapięciem, czy bez?

Kołderka, z której można zrobić rożek niemowlęcy? Oczywiście, że ten model będzie doskonały! Taka kołderka sprawdzi się, jako okrycie do łóżeczka, ale równie dobrze zabierzesz ją w chłodniejsze dni na spacer do wózka. Dzięki praktycznym zapięciom, maluch będzie dobrze chroniony przed zimnem i wiatrem. Zwróć jednak uwagę, aby zapięcia nie uwierały niemowlęcia – to ważne dla jego komfortu.

Pościel i poduszki dla dzieci z wszytym wkładem bez zapięcia

Jeżeli zdecydujesz się na komplet z gotowym wkładem, wówczas masz pewność, że zamek, czy guziki nie będą Twojemu maluchowi przeszkadzały. To rozwiązanie jest również wygodne, ponieważ pościel wrzucasz do pralki i nie musisz zajmować się zdejmowaniem poszewek.

Rozmiar poduszki i kołderki niemowlęcej

Kiedy kupujesz wyprawkę dla noworodka, wybierz pościel do łóżeczka dla dzieci w najmniejszym rozmiarze. Większe modele nie będą odpowiednie. Dziecko może zaplątać się w zbyt obszerną kołdrę, co stwarza ryzyko uduszenia. Poduszka dla niemowlęcia musi być także płaska i mieć mały rozmiar. Noworodki nie powinny spać na zbyt grubej poduszce, tak jak dorośli, czy starsze dzieci – mają plastyczny kręgosłup, który w wyniku nieprawidłowego ułożenia ciała może się zdeformować. Poza tym, należy uważać na ryzyko bezdechu. Przy płaskiej poduszce, praktycznie jest to niemożliwe.

Jaka tkanina?

Pościel do łóżeczka może być uszyta z bawełny, tkanin syntetycznych, jedwabiu lub bambusa. Najpopularniejsza jest bawełna, którą można prać nawet w bardzo wysokich temperaturach. Tkaniny syntetyczne są idealne na lato i wyróżniają się lekkością. Jedwab jest natomiast luksusową tkaniną, zarówno poduszki, jak i kołdry jedwabne są niezwykle przyjemne w dotyku i sprawdzą się w przypadku dzieci wysoko wrażliwych oraz tych, które wykazują nadwrażliwość sensoryczną w obrębie sfery dotykowej. Jedwab jest przewiewny i podobnie, jak syntetyczne materiały spełni doskonale swoje zadanie w cieplejszych porach roku, czyli wiosną i latem.

Bambusowe tkaniny są niezastąpione dla alergików i dzieci zagrożonych alergią – odbijają kurz i nie gromadzą roztoczy. Wykazują też wysoką absorbcję wilgoci. Kiedy kupujesz komplet pościeli nie zapomnij o przyjaznym designie – pościel powinna być też po prostu ładna!