Jeśli zdecydowałeś się na wymianę starego nagrobka, powinieneś koniecznie wiedzieć, jaki materiał zapewni trwałość i będzie też odpowiedni na Twoją kieszeń. Obecnie istnieje bardzo szeroki wybór, jeśli chodzi o wzory nagrobków. Materiały, które są wykorzystywane do ich wyrobu różnią się między sobą, często nawet w bardzo znaczący sposób. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czym powinieneś się kierować zlecając prace dotyczące wykonania nagrobka.

Tanie nagrobki- jaki materiał jest najtańszy?

Wśród najtańszych materiałów znajduje się piaskowiec. Wykazuje on zdecydowanie wysokie walory estetyczne – prezentuje się schludnie. Ponadto, jego niewątpliwą zaletą jest też to, że nie wymaga on specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku nagrobka wykonanego z piaskowca wystarczy odrobina wody i dwie miękkie ściereczki – jedna do wytarcia zabrudzeń, druga do polerki. Jeśli jednak decydujesz się na zmianę zniszczonego nagrobka, miej świadomość tego, że być może, piaskowiec nie będzie dobrym wyborem. Jest on niestety, nieco mniej trwały niż granit i marmur, dlatego po kilku latach konieczne będzie przeprowadzenie prac renowacyjnych. Jeśli mieszkasz za granicą lub rzadko przebywasz w miejscu, gdzie spoczywają Twoi bliscy, powinieneś zdecydować się na solidniejszy materiał.

Nagrobek z granitu – popularny, mocny i estetyczny

Granitowy nagrobek nie kosztuje wiele, jest zapewne nieco droższy od piaskowca, ale równocześnie charakteryzuje się bardzo dużą trwałością. Jest odporny na ścieranie oraz zróżnicowane temperatury, w tym temperatury ujemne. Doskonały na polskie warunki klimatyczne. Do czyszczenia nagrobków granitowych można wykorzystać różne specjalistyczne preparaty lub nawet samą wodę i ściereczkę. Granit jest bardzo popularny i często wybierany – duży wybór wzorów i niezwykła trwałość zachęcają do stosowania właśnie tego wyjątkowego materiału

Czy warto zdecydować się na marmur – czym się on wyróżnia?

Nagrobki marmurowe pięknie się prezentują. Płyta odbija światło słoneczne, co sprawia, że taki nagrobek posiada niezwykłą aurę. Marmur jest także odporny na ścieranie, na warunki atmosferyczne – począwszy od upałów po mrozy. Przy czyszczeniu płyty wykonanej z marmuru należy być ostrożnym, ponieważ nie wolno do jego pielęgnacji używać żadnych chemicznych środków. Powodują one niestety, nadmierne matowienie płyty, co odbiera całą urodę takiemu nagrobkowi. Marmur nie wymaga stałych prac renowacyjnych, może postać naprawdę przez całe dziesięciolecia.