Siły ciążenia mogą być zagrożeniem w momencie kiedy będą nie równo rozłożone. Dlatego dzisiejsi specjaliści muszą posługiwać się konkretną wiedzą na ten temat aby uniknąć ewentualnych problemów w późniejszym czasie. Niespełna kilkadziesiąt lat temu technologia nie była tak rozwinięta co automatycznie przekładało się na różnego rodzaju problemy i to wcale nie podczas budowy, ponieważ problemy związane z przenoszeniem sił ciążenia a raczej ich brak mogą ujawniać się znacznie później. Wtedy gdy obiekt będzie odebrany, a właściciel zapłaci za wykonaną pracę, niestety takie sytuacje w przeszłości miały miejsce jednak dzisiaj z pomocą przychodzą nam nowe rozwiązania.

Kiedy kotwy gruntowe mają sens?

Oczywiście można zacząć się zastanawiać czy tego rodzaju sposoby mają jakikolwiek sens i kiedy ich zastosowanie będzie najbardziej poprawne. Otóż w ich przypadku nie musimy się zbytnio zastanawiać ponieważ kotwy gruntowe zostały podzielone na dwie grupy. Jedna z nich może być eksploatowana do momentu upłynięcia dwóch lat, a druga grupa od dwóch lat lub więcej. Dlatego ważne jest aby konkretnie zastanowić się co do ich przypadku, na szczęście ich montaż jak i demontaż przebiegają sprawnie i bez większych komplikacji. Jedynym wymaganiem będzie odpowiedni sprzęt mający możliwość unieść kotwy o dużej masie. Pytaniem które z pewnością może nurtować większość zainteresowanych to czynniki na podstawie których dobieramy odpowiednie konstrukcje. A są nimi głębokość wykonanego otworu, technologia budowy, poziom wód gruntowych oraz warunki geotechniczne, jeżeli to wszystko zostanie ściśle określone to bardzo dokładnie będziemy mogli dobrać kotwy. Warto nadmienić że tego rodzaju zadania nie należą do najdroższych, więc z pewnością jest to w zasięgu finansowym każdego z nas. To samo tyczy się możliwości wykonania przez konkretną firmę, gdyż coraz więcej firm zaczyna świadczyć takie usługi.

Bezpieczeństwo w pracy

Każdy z nas powinien sobie zdawać sprawę że to właśnie bezpieczeństwo jest najważniejsze w naszej pracy, szczególnie w budownictwie i w pracy nie na wysokościach lecz w ziemi. Mamy na myśli zabezpieczanie wykopów które chroni osoby pracujące w wykopie przed załamaniem się ścian i przygnieceniem. Już niejednokrotnie były takie sytuacje w których doszło do niepotrzebnych tragedii z tym związanych. Dlatego aby uniknąć ryzyka które z pewnością jest duże ważne jest odpowiednie zabezpieczanie wykopów, mowa tutaj o ściankach szczelinowych, ściankach berlińskich oraz obudowie z mikropali. W zależności na co się zdecydujemy będą dobrze chronić pracowników, przykładowo ścianki szczelinowe są najczęściej wybierane ze względu na krótki czas ich montażu. W przypadku ścianek berlińskich czas jest nieco dłuższy co automatycznie sprawia że są mniej chętnie wybierane przez firmy budowlane. Obudowa z mikropali z kolei posiada możliwość tworzenia naturalnego przyklepiska za sprawą grubych pali które w praktyce bardzo dobrze się sprawdzają. Statystyki jednoznacznie pokazują że ciągle zwiększa się grono zainteresowanych takim rozwiązaniem sytuacji.